Hrad Kost

HISTORICKÁ PAMÁTKA

Víte že…

Víte, že nejčastějšími hosty lyžařského střediska Bedřichov jsou mladé rodiny?  Bedřichov je vyhledávaný  i díky možnosti kombinace sjezdového lyžování s výlety na běžkách. Prochází tudy Jizerské magistrála a pravidelně odsud startuje legendární závod Jizerská 50.Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Hrady a zámky v okolí

Hrubá skála – zámek na skalách

Délka trasy: asi 10 km

Náročnost: střední; mírně zvlněný terén

Turistické značení: po modré nebo zelené značce; cesta vede kolem známého Adamova lože, vytesaného do

Informace o zámku: Zámek Hrubá Skála shlíží ze strmých pískovcových skal do údolí. Procházka Hruboskalským skalním městem je jedna z nejkrásnějších v Českém ráji. Na nádvoří se dostanete, když projdete romantickou „Myší dírou“ mezi skalami a po kamenných mostech překonáte dvě rokle. V objektu je hotel a restaurace, věž je veřejně přístupná. Výhled vám patrně vyrazí dech, tak dávejte pozor, abyste nespadli ;) Nádhernému skalnímu městu tvoří tajuplnou kulisu majestátné Trosky. Není divu, že si tohle místo vybrali filmaři k natáčení Bajaji.

Více informací na tel. +420 481 659 111 nebo na e-mailu info@hrubaskala.cz.

Trosky – zřícenina s tajemnou minulostí

Délka trasy: asi 10 km

Náročnost: lehká až střední – záleží na tom, kudy se vydáte

Turistické značení: po červené nebo zelené značce k rozcestníku Podlažany, odtud buď po žluté a následně červené turistické trase malebnými údolími a lesy, nebo delší cestou po červené a následně modré značce

Informace o zřícenině: Zřícenina Trosky je majestátnou dominantou Českého ráje a nejedna místní organizace si její siluetu dala do loga. Trosky byly postaveny koncem 14. století. Kromě toho, že nevíme, kdy přesně to bylo, zůstalo nám utajené také to, jak hrad tehdy vypadal. Barvitá historie Trosek je plná prázdných míst, neuvěřitelných historek a legend. Na nějakou dobu se hrad stal postrachem širokého okolí. V 15. století se jej totiž zmocnili obávaní záškodníci Kryštof a Švejkar. Dnes jsou Trosky vyhledávaným turistickým cílem díky tajemné atmosféře i nádhernému rozhledu.

Více informací na tel. +420 481 313 925 nebo na e-mailu hrad@trosky.cz.

Humprecht – zámek mezi orchidejemi

Délka trasy: cca 4 km

Náročnost: lehká

Turistické značení: po naučné stezce Údolí Plakánek

Informace o zámku: Zámek Humprecht zdobí stejnojmenný vrch nad obcí Sobotka od poloviny 17. století. Na první pohled vás zaujme půlměsíc, krášlící vrchol ústřední věže. Ten v roce 1829 vystřídal původní kříž. Tenkrát se totiž povídalo (ale pravda to nebyla), že Černíni – zakladatelé zámku – pobývali nějaký čas v Turecku. Humprecht si prošel těžkými časy; na svatého Petra a Pavla roku 1678 do něj za jediné bouřky udeřil čtyřikrát blesk. Dnes se mezi cestovateli těší velké slávě. Davy turistů láká na Humprecht také zachovalá příroda v okolí. Na vršku kvetou dokonce chráněné orchideje.

Více informací na tel. +420 493 571 583 nebo na e-mailu humprecht@razdva.cz.

Valdštejn – nejstarší hrad široko daleko

Délka trasy: cca 10 – 16 km – záleží na tom, kudy se vydáte

Náročnost: střední až těžká; možnost zacházky k zámku Hrubá Skála a procházky Hruboskalským skalním městem

Turistické značení: po modré značce k rozcestníku Pod Radčí, odsud buď přímo po zelené k Valdštejnu nebo dále po modré k Hrubé Skále, odkud se dá na Valdštejn dostat po žluté nebo zelené a následně modré turistické trase

Informace o hradu: Valdštejn má ze všech hradů Českého ráje nejdelší historii– avšak není nijak růžová. Byl založen kolem roku 1260, v 15. století obléhán a dobyt husity, pak se majitelé střídali a stavba chátrala. Valdštejn byl brzy opuštěn a nechán napospas přírodě, jež z něj začala modelovat romantickou zříceninu. Valdštejnové, kteří o hrad přišli někdy kolem roku 1380, jej opět získali – už jako pobořenou rozvalinu – v 18. století. Využili nálady, kterou stavba dýchala, a vybudovali tu neobyčejné poutní místo, které lákalo cestovatele z široka daleka k úžasnému obrazu, tvořenému prastarými ruinami, rozeklanými skalami a švitořivými lesy. V tomto duchu se s památkou nakládá prakticky dodnes. Turistům zde slouží vyhlídka na Trosky a nedaleké skalní město.

Bližší informace na tel. +420 481 312 304 či +420 732 207 065 nebo na e-mailu hrad.valdstejn@cbox.cz.

Valečov – zřícenina ve skalách

Délka trasy: cca 9 km

Náročnost: střední; mírně zvlněný a převážně zalesněný terén

Turistické značení: po červené a následně zelené značce

Informace o zřícenině: Valečov je zajímavý už svým jménem. Ve středověku totiž bylo zvykem pojmenovávat hrady ne česky, nýbrž německy. Nejstarší papír, na němž je Valečov zmíněn, pochází někdy ze začátku 14. století. Kdysi byla stavba pevná a nedobytná, o čemž vědělo své i křižácké vojsko, jež sem přitáhlo v roce 1468. „Udatní“ bojovníci vyplenili okolní vesnice, ale na hrad si netroufli. Jiří z Poděbrad pak na oplátku rozprášil je. Ve zříceninu se hrad proměnil už před třicetiletou válkou. V jeho skalních útrobách však chudina hledala útočiště až do roku 1892.

Bližší informace na tel.: +420 326 784 204 či +420 774 565 225 nebo na e-mailu bosen@volny.cz.